ESG = Environmental, Social and Governance
Az ESG nem más, mint a Környezet, Társadalom és Irányítás összhangja és egyensúlya.
Gyakran azonosítják a fenntarthatóság és CSR (Corporate Social Responsibilty - Vállalati Társadalmi Felelősségvállalás) fogalmakkal.
Az ESG vállalati kontextusban:
a fenntartható üzleti modellt hivatott elérni, vagyis, hogy egy cég, hogy tud a termékeivel és szolgáltatásaival hozzájárulni a fenntartható fejlődéshez.
Hogyan kapcsolódik a fenntarthatóság,
a CSR és az ESG?
A legnagyobb ernyő a fenntarthatóság, ami mindent magába foglal és mindent áthat. 1987-ben a Burndtland riportban az alábbiak szerint fogalmazták meg: „A fenntartható fejlődés olyan fejlődés, amely kielégíti a jelen szükségleteit anélkül, hogy veszélyeztetné a jövő nemzedékek esélyét arra, hogy ők is kielégíthessék szükségleteiket.”
Fenntarthatóság
CSR
ESG
A fenntartható fejlődésen belül helyezkedik el a CSR, ami a fenntarthatóságot köti össze a cégek működésével. Az EU Zöld könyvének meghatározása talán a legátfogóbb, amit mi is szeretünk használni:
„A CSR egy olyan koncepció, amelynek keretében a vállalatok önkéntesen szociális és környezeti szempontokat, megfontolásokat integrálnak üzleti működésükbe, és ilyen elvek fényében alakítják kapcsolataikat mindazokkal, akiket a tevékenységük érint, illetve akik kihatással vannak az üzletmenetre."
(European Comission, 2001:6)
Zöld pénzügyek
Az ESG szakmai szempontból még konkrétabb, mint a CSR. A társadalmilag felelős befektetéseket, pénzügyeket hivatott elősegíteni, így zöld pénzügyeknek is említik.
Az ESG jelentések célja, hogy a befektetők fenntarthatósági szempontból objektíven ítélhessék meg a gazdasági szervezeteket. Logikailag a fenntarthatósági szempontból jól működő vállalat hosszú távú befektetésnek a legideálisabb, mivel a működését nem veszélyezteti környezeti, társadalmi tényező.
Environment (környezet)
Social (társadalom)
Governance (vállalat vezetés/irányítás)
Az ESG mozaikszó az angol Environment (környezet), Social (társadalom), Governance (vállalat vezetés/irányítás) szavakból ered, ami meghatározza ezen befektetések szempontrendszerét.
Társadalmilag felelős pénzügyek vagy zöld pénzügyek néven is említjük.
Célja, hogy a pénz- és tőkepiaci szereplők a fenntarthatóság szempontjából objektíven ítélhessék meg a gazdálkodó szervezetek (cégek, vállalatok, országok) tevékenységét, és így a rövidtávú, profitmaximalizáló gondolkodásmódot leváltsa az újfajta, hosszabb távú és etikus profitmaximalizálás.
Az ESG alapvetően három fő tényezőt értékel:
A vállalat okozta környezeti hatások
Társadalmi kérdések kezelése a belső és külső érdekeltekkel
Felsővezetők döntési mechanizmusai és tevékenységei
Mire vigyázz a témával kapcsolatban?
Ne csak zöldnek akarj látszani, legyél is zöld! Ne legyen Greenwashing!!! Valódi fenntartható és zöld terméket/szolgáltatást/tevékenységet említsünk meg, olyat véletlenül sem, ami valójában nem az!
Vond be a munkavállalókat, de ne kényszerítsd őket.
Felsővezetői bevonódás nélkül nem működik (3. terület – governance)
Keresd meg a cégednek a legjobb megoldást! – Nem biztos, hogy az a legjobb, ami másnak bevált.
Miben tudunk mi segíteni?
Céges programokon keresztül segítünk a vállalat minden dolgozója számára a hétköznapi életükbe beültetni az ESG célokat.
Workshopokat, előadásokat sőt akár csapatépítő programokat is tartunk, hogy mindenki magáénak érezhesse a vállalat ESG céljait.
Érdekel?
Keress minket!
Telefonszámunk
+36 30 222 4342
Email címünk
kata@karitativcsapatepites.hu